Estetska plastična hirurgija, Beograd, Srbija: Royal

Šta je ultrazvuk štitne žlezde?

Simptomi

Usluge koje nudimo

O nama

Cene

Ultrazvuk štitne žlezde

od  4.000 

Ultrazvuk štitne žlezde

od  4.000 

Plaćanje

Estetska hirurgija | Gotovina - direktno u klinici

Gotovina - direktno u klinici

Estetska hirurgija | Preko dinarskog ili deviznog računa

Preko dinarskog ili deviznog računa

Estetska hirurgija | RIA, Western Union ili Moneygram

RIA, Western Union ili Moneygram

Napomena:

Ukoliko Vas zanimaju cene naših usluga i aktuelni popusti i akcije, molimo vas da nas kontaktirate svakog radnog dana od 9 do 21h.

Najčešća pitanja

Ultrazvuk štitne žlezde je dijagnostički postupak koji koristi zvučne talase visoke frekvencije za stvaranje slika štitne žlezde. Ovaj pregled omogućava lekaru da pregleda veličinu, oblik i strukturu žlezde, kao i da identifikuje eventualne nepravilnosti poput čvorića ili cista.

Ultrazvuk štitne žlezde se preporučuje kada postoji sumnja na poremećaj u funkciji štitne žlezde (hipotireoza, hipertireoza), kada su uočeni simptomi poput promene težine, umora, promena u koži, kosi ili noktim, ili kada lekar sumnja na prisustvo čvorića, kista ili drugih promena u žlezdi.

Ne, ultrazvuk štitne žlezde nije bolan. Tokom pregleda, na kožu se nanosi gel koji omogućava bolje prenosenje zvučnih talasa. Zatim, lekar ili tehničar koristi sondu koja se pomera po vratu kako bi se snimile slike štitne žlezde. Sam pregled je potpuno bezbolan i bezbedan.

Ultrazvuk štitne žlezde ne zahteva posebnu pripremu. Nema potrebe za postom ili za prestankom uzimanja lekova. Preporučuje se samo da se na dan pregleda nosi udobna odeća koja omogućava lak pristup vratu.

Sam ultrazvučni pregled traje obično između 15 i 30 minuta, u zavisnosti od toga koliko detaljan pregled je potreban.

Iako je ultrazvuk vrlo efikasan u otkrivanju strukturnih promena kao što su čvorići, ciste ili povećanje štitne žlezde, on ne može uvek da pokaže funkcionalne probleme, poput smanjenog ili povećanog lučenja hormona. Za te vrste problema, lekari obično koriste krvne testove.

Ako ultrazvuk otkrije čvorić, lekar će odlučiti o daljim koracima, koji mogu uključivati dodatne preglede kao što su biopsija, krvni testovi ili praćenje stanja ultrazvukom tokom vremena. Većina čvorića na štitnoj žlezdi je benigna, ali je važno pratiti promene.

Da, ultrazvuk je potpuno bezbedan jer ne koristi jonizujuće zračenje, poput rendgenskih snimaka. Koristi samo zvučne talase, koji ne štete organizmu.

Često izvođenje ultrazvuka nije potrebno, osim ako postoji određeni medicinski razlog za to, kao što su praćenje postojećih promena u žlezdi ili praćenje stanja kod osoba sa porodičnom istorijom bolesti štitne žlezde.

Ultrazvuk štitne žlezde može pokazati i promene u drugim strukturama vrata, kao što su limfni čvorovi, ali je primarno usmeren na samu štitnu žlezdu. Ukoliko se nađu problemi u okolnim strukturama, lekar će odlučiti da li je potrebno dalje ispitivanje.

Ultrazvuk može otkriti nepravilnosti u strukturi štitne žlezde, kao što su čvorići, koji ponekad mogu biti znak raka. Međutim, ultrazvuk sam po sebi ne može potvrditi dijagnozu raka. Ukoliko se pronađe sumnjiva promena, lekar može preporučiti dodatne preglede poput biopsije ili drugih testova.

Iako ultrazvuk obično nije potreban ako nema simptoma, lekar može preporučiti preventivni ultrazvuk ako postoji porodična istorija bolesti štitne žlezde ili drugih faktora rizika, kao što su prethodna zračenja u predelu vrata.

Rezultati ultrazvuka mogu pokazati veličinu i oblik štitne žlezde, prisustvo čvorića, cista ili drugih nepravilnosti. Takođe, mogu ukazivati na povećanje štitne žlezde, što može biti znak bolesti poput gušavosti.

Povećanje štitne žlezde, poznato kao gušavost, može biti posledica različitih faktora, uključujući probleme sa hormonima štitne žlezde, autoimune bolesti ili manjak joda. Dalji testovi, poput krvnih analiza, mogu pomoći u utvrđivanju uzroka.

Za ultrazvuk štitne žlezde obično nije potreban uput od lekara, ali to zavisi od zdravstvenog sistema u vašoj zemlji i vašeg osiguravajućeg plana. Neki lekari mogu preporučiti ultrazvuk na osnovu simptoma, dok drugi mogu poslati pacijente na osnovu preventivnih razloga.

Da, ultrazvuk je siguran za trudnice jer ne koristi zračenje, kao što je slučaj sa nekim drugim dijagnostičkim metodama poput rendgena. Zbog toga se često koristi u trudnoći kada je potrebno pratiti zdravlje štitne žlezde.

Besplatne konsultacije

Royal estetska hirurgija

Zašto da odaberete nas?

Najbolja, najpovoljnjija i najsigurnija estetska klinika u Beogradu i Srbiji.

Estetska hirurgija | Vodeći srpski hirurzi i specijalisti
Vodeći srpski hirurzi i specijalisti
Estetska hirurgija | Najmodernija oprema za estetsku hirurgiju
Najmodernija oprema za estetsku hirurgiju
Estetska hirurgija | 100% garancija na sve operacije
100% garancija na sve operacije
7
vrhunskih hirurga i specijalista
7k+
zadovoljnih pacijenata
20
godina rada i iskustva
10+
pacijenata svaki dan
Estetska hirurgija | Zašto da odaberete nas?

Besplatne konsultacije

Želite da zakažete termin ili da se konsultujete sa nama? Kontaktirajte nas preko Vibera ili WhatsApp-a 24/7.